Osmani jep alarmin në Bruksel: Serbia po planifikon sulme të reja në Kosovë

0

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë para gazetarëve në Bruksel se “Serbia po planifikon sulme të reja ndaj Kosovës”.

Këto komente Osmani i bëri në Bruksel para fillimit të samitit të rregullt vjetor i liderëve të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe atyre nga Ballkani Perëndimor.

Osmani tha se “do t’i informoj sot liderët evropianë për informatat që kanë mbledhur organet tona të sigurisë së bashku me partnerët ndërkombëtarë në këtë drejtim”.

“Këto janë alarme që duhet t’i marrim shumë seriozisht dhe të veprojmë si parandalim, në mënyrë që Serbia të mos lejohet më ta destabilizojë rajonin tonë”, ka thënë Osmani, transmeton Telegrafi.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në një adresim para mediave ka thënë se është e lumtur që përfaqëson një vend që është në përputhje 100 për qind me çdo vendim të politikës së jashtme dhe të sigurisë të BE-së.

“Ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë për t’u siguruar që së bashku të mbrojmë vlerat dhe vlerat tona kolektive që qëndrojnë në themelet e Bashkimit Evropian”, ka deklaruar Osmani.

Osmani tha se ka një sërë mesazhesh për Bashkimin Evropian  e “në radhë të parë për t’u bërë thirrje liderëve të BE-së që menjëherë të heqin masat e padrejta dhe jo proporcionale ndaj Republikës së Kosovës, të cilat u ndërmorën për shkak të ngjarjeve të majit”.

“Kosova ka ndërmarrë të gjitha masat për të de-përshkallëzuar situatën dhe besoj se tani në këmbim Bashkimi Evropian duhet të heqë ato mesazhe që në fakt po e dëmtojnë popullin e Kosovës sepse po flasim për projekte që duhet të merren me BE-së”, tha ajo, raporton Telegrafi.

Osmani thotë se  Kosova ka qenë viktimë e një akti agresioni më 24 shtator të këtij viti, ku Serbia organizoi, orkestroi dhe financoi sulmin kundër Republikës së Kosovës.

“Ne jemi ende duke pritur që Bashkimi Evropian të marrë masa ndaj Serbisë për këtë sulm, sepse duhet të ketë përgjegjësi. Dhe unë mendoj se llogaridhënia dhe drejtësia duhet të jenë parimet themelore të paqes dhe sigurisë në Ballkanin Perëndimor”.

“Megjithatë, unë mendoj se Komisioni Evropian ka shumë potencial për të miratuar masa të tilla, sepse rezultatet e hetimit tashmë tregojnë se ky ishte terrorizëm i sponsorizuar nga shteti i Serbisë”.

“Më në fund, është koha që e ardhmja evropiane e Kosovës të zhbllokohet. Kosova mbetet i vetmi vend nga gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor pa statusin e vendit kandidat”, ka deklaruar mes tjerash Osmani.

Normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, sanksionet ndaj Rusisë për shkak të agresionit të saj në Ukrainë, përballja me pasojat e këtij agresioni dhe ardhmëria evropiane e Ballkanit Perëndimor, pritet të jenë çështjet kryesore të diskutimeve në takimin e ndërmjet ilderëve të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe atyre nga Ballkani Perëndimor./Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *